podanie rąk
Biznes,  Inne

Jak zostać specjalistą ds. CSR?

Ciągły rozwój technologii i zmiany w stylu życia warunkują powstawanie nowych zawodów. Jednym z nich jest specjalista ds. CSR (z ang. The Corporate Social Responsibility). Funkcja menedżera do spraw społecznej odpowiedzialności biznesu pojawiła się w ostatnich latach w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie zarządzaniem firm w sposób zrównoważony i etyczny.

Zawód specjalisty ds. CSR polega na budowaniu przedsiębiorstwa w zgodzie z interesami społecznymi, mając na uwadze również dobro środowiska. W 2019 roku zadecydowano o wpisaniu tej profesji do klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co potwierdza znaczenie funkcji CSR w przedsiębiorstwach, a w dalszej perspektywie daje szanse na wprowadzenie kolejnych kierunków studiów dotyczących odpowiedzialnego biznesu. 

Obowiązki specjalisty ds. CSR

Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest sporządzanie i wdrażanie projektów dotyczących odpowiedzialności społecznej firmy. Konkretne działania mogą się różnić w zależności od wielkości, branży i potrzeb przedsiębiorstwa. Wśród nich wyróżnia się przykładowo:

  • tworzenie strategii marketingowych,
  • współpracę z działami firmy, instytucjami,
  • sporządzanie materiałów informacyjnych,
  • tworzenie wizerunku firmy,
  • organizację eventów,
  • monitorowanie wprowadzanych działań.

Gdzie można znaleźć pracę jako menedżer ds. CSR?

Obecnie w Polsce obserwuje się niewielkie (choć wzrastające) zainteresowanie firm osobami specjalizującymi się wyłącznie w CSR. Samodzielne stanowiska znajdziemy głównie w większych zagranicznych korporacjach. Znacznie częściej dostępne są oferty, które łączą obowiązki CSR z działaniami PR-owymi. Dobrym pomysłem na biznes jest stworzenie własnej agencji zajmującej się społeczną odpowiedzialnością biznesu i współpraca z wieloma podmiotami.

Ze względu na specyficzny, wąski rynek, znalezienie pracy może być utrudnione. Jednakże, co jakiś czas w popularnych portalach pojawiają się ogłoszenia dotyczące stanowisk w korporacjach i organizacjach społecznych, zazwyczaj w większych miastach na terenie całego kraju. Informacje na ten temat znajdziemy także w specjalistycznych serwisach związanych z CSR (np. CSRinfo.org) czy stronach z nimi powiązanych oraz na różnego rodzaju forach i grupach w serwisach społecznościowych.

Ile zarabia specjalista ds. CSR?

Średnie wynagrodzenie w Europie na stanowisku specjalisty ds. CSR wynosi około 70 000 funtów rocznie. W Polsce zarobki zaczynają się od kwoty około 70 000 złotych na rok. Dochody agencji są zmienne w zależności od zdobytych zleceń stałej bądź jednorazowej współpracy.

Wykształcenie kierunkowe w zawodzie związanym z CSR jest ważne, lecz nie niezbędne do zatrudnienia. Duże ważniejsza wydaje się być znajomość branży, strategii i specyfiki danej marki, a także umiejętności komunikacyjne. Kandydat na stanowisko specjalisty ds. CSR powinien odznaczać się sumiennością, otwartością, determinacją, a nade wszystko musi umieć zarządzać projektem i koordynować działania na wielu płaszczyznach. Powinien również posiadać wiedzę związaną z CSR, którą w związku z dynamicznym rozwojem branży, ciągle warto uzupełniać np. poprzez specjalistyczne kursy – ich ceny zaczynają się od 1500 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *