Biznes,  Copywriting

Jak zarobić na wakacjach po maturze w 2021 roku?

Zdałeś maturę i zaczynasz najdłuższe wakacje w życiu? Chcesz produktywnie wykorzystać ten czas i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? Interesuje Cię praca na wakacje przed studiami? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco – ten artykuł jest dla Ciebie! W sieci można znaleźć wiele ofert z pracą dla tegorocznych maturzystów. Zerknij na top 6 pomysłów na zarabianie podczas wakacji w 2021 roku.

Roznoszenie ulotek i gazet

Jest to najpopularniejsza praca dedykowana głównie absolwentom bądź uczniom. Nie wymaga się w niej doświadczenia, a praca jest stosunkowo łatwa i przyjemna. W przeważającej mierze odbywa się na świeżym powietrzu. Bez problemu można ją znaleźć – wielu kolporterów ulotek w okresie wakacji wystawia swoje ogłoszenia. Minusem jest jednak konieczność pracy aż do rozdania wszystkich materiałów, brak przerwy oraz stała ekspozycja na palące słońce.

Wyjazd za granicę

Jeszcze dwa lata temu młodzież często decydowała się na wyjazd do pracy za granicę w celach zarobkowych, najczęściej na 2 – 3 miesiące, by pracować na produkcji, przy zbiorach, w hotelu, na zmywaku bądź opiekować się osobami starszymi. Covid-19 zmienił na chwilę podejście to tego tematu, ale wydaje się, że w ostatnich tygodniach wszystko wraca do normy. Warto więc zainteresować się zarobkowym wyjazdem za granicę.

Jest to idealna praca przed studiami, w trakcie której można nie tylko zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale także spędzić wakacje z przyjaciółmi w pięknym miejscu oraz się usamodzielnić. Ponadto, umożliwia praktyczną naukę języka obcego oraz nawiązanie międzynarodowych znajomości. Dodatkową korzyścią jest to, że firma oferująca pracę zazwyczaj zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Do wad zaliczyć należy jednak długą rozłąkę z bliskimi oraz – dla niezaszczepionych – konieczność zapłacenia za test na granicy.

Praca w lokalnych przedsiębiorstwach

Wiele miejscowych firm poszukuje młodych ludzi, nieposiadających doświadczenia, głównie do drobnych prac biurowych, takich jak administracja, obsługa klienta, archiwizacja dokumentów czy prace magazynowe. Pozwala to na poznanie funkcjonowania firmy, naukę podstawowych czynności biurowych i oswojenie się z pracą pod presją czasu. Jest to także perspektywiczne zajęcie, gdyż istnieje możliwość przedłużenia pracy na okres powakacyjny. Minusy, zwłaszcza na początku – często monotonne i schematyczne wykonywanie tych samych czynności.

Lokale gastronomiczne

Praca w odradzającej się gastronomii to kolejny sposób na dorabianie po maturze. Można podjąć zatrudnienie zarówno w swoim rodzinnym mieście, jak i połączyć ją z wyjazdem np. nad morze do turystycznej miejscowości. Wiele firm wystawia ogłoszenia sezonowe „praca na wakacje”, szukając m.in. sprzedawców, kelnerów czy pomocy kuchennej w kawiarniach, lodziarniach, pizzeriach bądź restauracjach. Jest to praca przyjemna i często dobrze płatna, szczególnie dla kelnerek i kelnerów, którzy dodatkowo dostają napiwki od klientów. Zatrudnienie w lokalach gastronomicznych pozwala poznać funkcjonowanie firmy „od kuchni”, a także czasem załapać się na darmowy posiłek. Minusem jest jednak ciężka praca, często dłużej niż przez 8 godzin dziennie.

Copywriting

Pisanie tekstów na zlecenie do kolejny pomysł na dorabianie po maturze, zarówno jako praca przed studiami, jak i na dłużej. Tutaj wymagane jest jednak, kultowe w ogłoszeniach o pracę, lekkie pióro, znajomość zasad poprawnej polszczyzny oraz kreatywność. Copywriter powinien również cechować się doskonałą organizacją czasu pracy. Na moim blogu podpowiadałem już jak zacząć przygodę z tą profesją. Sprawdź tekst dla początkujących: Copywriting – jak zarabiać 500 zł miesięcznie?

Handel i inwentaryzacje

Jako zarobkowe spędzanie czasu dla absolwenta dobrze sprawdzi się także praca w handlu i przy inwentaryzacjach. W okresie sezonowym wiele firm poszukuje młodych ludzi do pracy jako sprzedawcy, kasjerzy czy pomoc przy zliczaniu produktów. To zajęcie można znaleźć w sklepach sieciowych, głównie spożywczych i odzieżowych. Stawka godzinowa bywa różna, ale zaletą jest fakt, że zazwyczaj nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Czasami istnieje możliwość przedłużenia umowy, także na okres studiów.

W sieci znaleźć można wiele pomysłów, jak zarobić na wakacjach i na dorabianie po maturze. Łatwo wyszukać pracę, gdzie nie wymaga się doświadczenia i wprost jest napisane, że to zajęcie dla uczniów czy studentów. Problemy pojawiają się, gdy trzeba dokonać konkretnego wyboru. Wśród ogromnej ilości ofert na stronach internetowych zazwyczaj ciężko znaleźć taką pracę, która będzie dobrze płatna, przyjemna, spełni określone kryteria i przyniesie korzyści na przyszłość. Mam jednak nadzieję, że ta lista choć trochę pomoże Ci wybrać idealną pierwszą pracę wakacyjną. Powodzenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *