Afiliacja – skuteczny sposób zarabiania przez internet?
Przeglądając ogłoszenia związane z pracą niejednokrotnie trafiamy na oferty zarabiania online. Słowo „afiliacja” pojawia się w nich coraz częściej, a my głowimy się czy to kolejna piramida finansowa. Jak działa afiliacja i czy naprawdę można zarabiać w ten sposób w sieci?
Co to jest afiliacja?
Nazwa brzmi dość obco, jednak sam mechanizm zarabiania jest naprawdę banalny. Programy afiliacyjne, zwane również programami partnerskimi, polegają zwyczajnie na współpracy z reklamodawcą, wydawcą czy właścicielem strony internetowej. Oznacza to, że np. bloger umieszcza na swojej witrynie materiały reklamodawcy i otrzymuje wypłatę za określoną akcję. Sposobów na generowanie ruchu w sieci jest multum, od wypełniania formularzy po promowanie sprzedaży w sklepie internetowym.
Krąży legenda, że początki programu afiliacyjnego powstały dzięki księgarni Amazon.com. Do dzisiaj można zostać członkiem programu i promować asortyment znajdujący się na stronie tej firmy. Obecnie uczestniczy w nim ponad milion afiliantów! Tak duże zainteresowanie może być spowodowane tym, że afiliacja to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów pracy online. Nie podajesz żadnych osobistych danych, nie podpisujesz umów, nie masz żadnych zobowiązań.
Ile zarabia się na afiliacji?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z racji tego, że jest to sposób pracy, który zależy tylko intensywności Twoich działań, wynagrodzenie jest adekwatne do tego ile czasu oraz energii chcesz na nie poświęcić. To od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz pracować i zarabiać, np. za pomocą treści bloga, fanpage’a na Facebooku czy forum internetowego. Możesz budować ogromne społeczności, jak i traktować to jako dodatkowy zarobek w wolnym czasie.
Do podstawowych modeli wynagradzania należą:
- CPC – (Cost per click) czyli rozliczanie za ilość kliknięć. Otrzymujesz wypłatę za samą ilość, a nie dokonanie transakcji.
- CPL – (Cost per lead) to model dla firm oferujących usługi. Wydawca zarabia na m.in. pozyskiwaniu danych dla swoich partnerów. Otrzymujesz pieniądze za wykonane zadanie.
- CPS – (Cost per sale) najbardziej popularny model rozliczeniowy w sieciach afiliacyjnych. Sprzedałeś – zarabiasz. Za zakup z Twojego polecenia dostajesz wynagrodzenie.
- Programy dwu- lub wielopoziomowe – strategia często mylona z piramidą finansową, a polega na odmiennych zasadach. Zarabiasz zarówno na sprzedaży wygenerowanej przez siebie, jak i z ruchów generowanych przez osoby, którym poleciłeś dany produkt.
Czyli mówiąc w skrócie, to od Ciebie i wybranego programu afiliacyjnego zależy w jaki sposób zyskasz pieniądze. To pewnego rodzaju pomysł na biznes, który w krótkim czasie może przynieść wymierne efekty. Najwięksi beneficjenci sieci afiliacyjnych wzbogacili się o miliony dolarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podążać ich śladem.
Branża, w której nie ma przegranych
Najprzyjemniejszym aspektem afiliacji jest fakt, że praktycznie bez konsekwencji możesz spróbować czy jest to forma zarabiania dla Ciebie. Nie musisz posiadać wkładu własnego, wystarczy rejestracja w wybranym portalu. Jesteś tylko pośrednikiem, dlatego w większości przypadków odpowiedzialność za stany magazynowe czy dostawę promowanych produktów w ogóle Cię nie dotyczy. Kwestiami finansowymi zajmuje się reklamodawca. Jedyne co musisz posiadać to wyobraźnia i chęci, aby móc rozwinąć skrzydła.
Ofert programów partnerskich jest ogrom, z łatwością znajdziesz produkt, który możesz szczerze polecać znajomym i osobom ze swoich społeczności w sieci. Twardym orzechem do zgryzienia może być promowanie produktów, których nie jesteś do końca pewny. Istnieje prawdopodobieństwo, że treść będzie wtedy brzmieć nieszczerze i automatycznie zniechęcisz potencjalnego klienta do dalszego zainteresowania treściami na stronie czy fanpage’u. Dlatego warto przemyśleć obszary, w których chcemy działać i promować produkty lub usługi. Pamiętaj, że każde kliknięcie jest na wagę złota – spora ilość reklamodawców wypłaca wynagrodzenie dopiero po osiągnięciu określonego poziomu.