Napis Hollywood
Biznes

10 najlepszych filmów dla przedsiębiorcy

Dobry film potrafi rozbawić, wzruszyć, skłonić do refleksji. Może również zainspirować i być źródłem motywacji, wiedzy, ale również przestrogi przed popełnianiem błędów, które przydarzyły się filmowym bohaterom. Zerknij na listę 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy przedsiębiorca.

Forrest Gump

Film opowiada historię chłopca, który nie miał dobrego startu w życiu. Wiele osób przekreśliło go ze względu na niski iloraz inteligencji oraz niedowład kończyn. Miał jednak pośród siebie osoby, które w niego wierzyły i on sam również w siebie uwierzył. Dzięki temu przeżył w swoim życiu tak dużo, że doświadczeniami mógłby obdarować kilka istnień. Ta historia pokazuje, że nasz los leży w naszych rękach. Wiadomo: życie jest jak pudełko czekoladek i nigdy nie wiesz na jaką trafisz, mimo wszystko warto walczyć o to, by przeżyć je jak najlepiej. Forrest Gump dzięki swojemu samozaparciu stał się milionerem, bohaterem wojny w Wietnamie, osiągnął sportowy sukces i wiele więcej. Dla przedsiębiorców może być wzorem uporu i walki z przeciwnościami losu.

Forrest Gump

Moneyball

Ten biograficzny film uczy tego, aby nie bać się wykorzystywać w swoich działaniach nowatorskich metod. Brad Pitt wciela się tutaj w rolę menagera drużyny sportowej – Billy’ego Beane’a. Zrewolucjonizował on klasyczne podejście do selekcjonowania zawodników baseballu, dzięki wykorzystaniu ekonomii i analiz komputerowych. Pokazał, że nie trzeba posiadać wielkiego budżetu, aby osiągnąć sukces i stworzyć drużynę, która będzie wygrywać mecz za meczem. Dla przedsiębiorcy cenną lekcją jest to, że nie warto podążać utartymi schematami. Lepiej szukać nowych rozwiązań, ryzykować i być pionierem w swojej dziedzinie.

Jobs

To historia człowieka, który zrewolucjonizował myślenie ludzi o komputerach i telefonach komórkowych. Nikt mu nie wierzył, że sprzęt może być estetyczny i nie musi zajmować połowy pokoju. Jobs pokazał, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli wytrwale dążymy do celu. Ten biograficzny film o życiu Steve’a Jobsa będzie motywacją dla każdego współczesnego przedsiębiorcy. Uczy tego, by się nie poddawać. Ciężką pracą można wiele zdobyć mimo, że czasem po drodze do sukcesu trzeba przejść przez porażkę.

The Social Network

Pozostając w temacie wielkich nazwisk warto polecić również tytuł przybliżający życiorys założyciela Facebooka – Marka Zuckerberga. Ten wówczas 24-letni człowiek osiągnął więcej niż mogłoby się przypuszczać. Zasługuje na miano geniusza, który został miliarderem. Nie obyło się jednak w jego życiorysie bez afer. To nie jest opowieść o wyidealizowanej postaci. Wręcz przeciwnie – o człowieku z wadami. Pokazuje jednak, jak je zwalczać i zmieniać rewolucyjne pomysły w dochodowe biznesy.

Wilk z Wall Street

Wilk z Wall Street

Kolejna pozycja obowiązkowa na liście filmów dla przedsiębiorcy. Początki maklera giełdowego, w którego rolę wciela się Leonardo DiCaprio nie były łatwe. Na dzień jego egzaminu zawodowego przypadł krach na giełdzie. Jednak dzięki „niewinnym” oszustwom i sprytowi udało mu się osiągnąć standard życia, o jakim większość ludzi może tylko pomarzyć. Historia o zdobyciu Mount Everestu bogactwa i sukcesu. Jednak upadek z tego szczytu również był bolesny. Dla przedsiębiorcy płynie z tej historii lekcja, by nie brać tego, co raz dane tak, jakby miało trwać wiecznie.

Wall Street: Pieniądz nie śpi

Pozostajemy w temacie Wall Street i giełdy. Jak to często bywa, wraz z wielkimi pieniędzmi i sukcesem idą w parze również szemrane interesy i rodzinne konflikty. W tej historii młody, osiągający pierwsze sukcesy makler prosi o pomoc byłego króla Wall Street, który właśnie wyszedł z więzienia. Pierwszy z nich chce zapobiec nadciągającemu kryzysowi i odnaleźć mordercę swojego mistrza. Drugi natomiast pragnie naprawić swoje relacje z córką, która jest narzeczoną młodego maklera. Są więc w pewien sposób zależni od siebie. Okaże się jednak, że stary wyga nie stracił umiejętności manipulacji. Dla przedsiębiorcy jest to lekcja zasady ograniczonego zaufania. Bowiem nigdy nie wiesz, co dzieje się w głowie i sercu drugiego człowieka.

W pogoni za szczęściem

To idealna propozycja dla przedsiębiorców-marzycieli. Jest to opowieść o marzeniach, za którymi czasami ślepo podążamy, a także relacji ojca i syna. Ojca pochłania marzenie o zdobyciu posady w biurze maklerskim. Każdy „normalny” człowiek na jego miejscu, mając dziecko na utrzymaniu przyjąłby jakąś inną posadę, byleby zapewnić potomkowi godne warunki życia. On jednak nie spocznie dopóki nie osiągnie tego, o czym marzy. Wzruszająca historia, która uczy wytrwałości i pokazuje siłę marzeń.

W pogoni za szczęściem kadr

Diabeł ubiera się u Prady

Kolejna propozycja to doskonały przykład tego, jakim szefem nie powinno się być. Nowa stażystka będzie musiała przebyć długą drogę i poświęcić swoje życie prywatne, by zdobyć uznanie redaktor naczelnej magazynu o modzie. Rzucona na głęboką wodę, w nieznany jej świat mody haute couture jednak wychodzi z całej sytuacji obronną ręką. Zatem dla przedsiębiorców lekcje z tego filmu są dwie – by się nie poddawać w drodze do sukcesu i być szefem, który nie utracił ludzkiej twarzy.

Pieniądze to nie wszystko

Tym razem film z polskiego podwórka, w dodatku komediowy. Opowieść o tym, że prawdziwy przedsiębiorca i biznesmen dobre pomysły ma nawet wtedy, gdy pozostaje w rękach porywaczy. Trzeźwy umysł i kreatywność są w stanie uratować nas z opresji. Lekka historia z przymrużeniem oka, doskonała na rozluźnienie po całym tygodniu ciężkiej pracy.

Dom z papieru

Ostatnia propozycja to coś dla przedsiębiorców dysponujących większą ilością wolnego czasu (wiem, że w biznesie to rzadkie zjawisko). Jest to serial opowiadający historię na pozór mająca niewiele wspólnego z prowadzeniem biznesu. Według mnie jednak genialny plan Profesora oraz znakomity dobór „partnerów zbrodni” czyni z tego serialu inspirację nie tylko dla przyszłych złodziejów. Serial pokazuje, że podstawą sukcesu jest doskonale przemyślana strategia działania.

Jaki jest Twój ulubiony film, łączący się z przedsiębiorczością lub biznesem? Podziel się tytułami w komentarzu. Tymczasem – miłego seansu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *