Jak zostać wirtualną asystentką?
Wirtualna asystentka (bo mężczyźni stanowią tu jedynie 7% grupy zawodowej) to profesja znana od zawsze, tylko że… W formie pracy biurowej. Jednak od kilkudziesięciu lat rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Prace, które kiedyś trzeba było wykonywać wyłącznie w siedzibie firmy, dziś można prowadzić z domowego zacisza. W przypadku zawodu wirtualnej asystentki zmiana nastąpiła w okolicach lat 90. a trend zapoczątkował Tim Ferris… Ale o tym za moment.
Czym zajmuje się wirtualna asystentka? Porównanie do stereotypowej sekretarki może okazać się nieprecyzyjne. Zakres obowiązków asystentek pracujących zdalnie jest zdecydowanie szerszy. Wiele z nich oferuje jedynie wybrane usługi i specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Dlaczego? Ponieważ możliwości jest bardzo, bardzo wiele. Kilka przykładów:
- projektowanie graficzne, tworzenie logo, ilustracji, animacji, broszur, banerów czy prezentacji,
- copywriting, artykuły na blogi, wpisy w mediach społecznościowych, tłumaczenia i transkrypcje,
- tworzenie stron internetowych i oprogramowania, prowadzenie stron internetowych,
- marketing, reklama, elementy SEO, zdobywanie leadów, opracowywanie baz danych, telemarketing,
- administracja, obsługa klienta, wprowadzanie danych, odpowiadanie na maile, umawianie spotkań, przygotowywanie umów,
- podstawowa rachunkowość i finanse, poszukiwanie i rekrutacja pracowników.
Oczywiście wyżej wymienione dziedziny możesz dowolnie łączyć, poszerzając tym samym zakres usług i zwiększając szanse na znalezienie nowych klientów.
Skąd zawód wirtualnej asystentki? 4-godzinny tydzień pracy.
Na pomysł zdalnego zlecania pracy asystenta wpadł biznesmen Tim Ferris. Ponieważ na głowie miał za dużo obowiązków, postanowił wykonywać tylko te, do których potrzebny był osobiście. Dużo czasu zaoszczędził dzięki sekretarkom pracującym dla niego zdalnie. Napisał książkę „4-godzinny tydzień pracy”, w której przedstawił koncept zmniejszania ilości obowiązków oraz zwiększania produktywności.
Kompetencje sekretarek zaczynają się i kończą tam, gdzie zaufanie ich klientów. To z kolei sprawia, że…
Zarobki wirtualnej asystentki mogą być zarówno przeciętne, jak i niezwykle wysokie!
Profesjonalna asystentka jest przydatna dla początkujących przedsiębiorców i świetnie prosperujących firm. Z tego powodu pensje są bardzo zróżnicowane. Średnio zarobki w Polsce mogą sięgać ok. 30-40 zł/h. Osoba bez doświadczenia może liczyć na zarobki od 15-20 zł/h (netto). Utalentowane wirtualne asystentki z wyrobioną marką zarobią w tym czasie nawet kilkaset złotych. Wpływa na to nie tylko trudność przyjmowanych zleceń, lecz także waluta, w której klient płaci. Część wirtualnych asystentek wystawia rachunek w dolarach lub euro, współpracując z zagranicznymi podmiotami.
Gdzie szukać pracy dla wirtualnej asystentki?
Każda asystentka musi zdecydować, w jakiej formie zamierza podjąć pracę. W zależności od tego będą się kształtować zarobki oraz kompetencje. Aby znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, opłaca Ci się skorzystać z forów przeznaczonych dla wirtualnych asystentek. Istnieją fora, na których asystenci dzielą się ze sobą doświadczeniami. Jedna z największych zagranicznych tego typu stron to: VAnetworking.
Możesz również wybierać między agencją dla wirtualnych asystentek, ogłoszeniami na portalach społecznościowych a zgłoszeniami bezpośrednio do potencjalnego klienta. Warto dołączyć do grup na Facebooku, np. Wirtualna Asystentka – ogłoszenia, informacje, wsparcie, gdzie znajdziesz wiele przydatnych porad dotyczących tego zawodu lub Wirtualna Asystentka i Przedsiębiorcy- praktyczna wiedza oraz oferty pracy, gdzie zdobędziecie pierwsze zlecenia.
Pracować możesz w trybie stawki na godzinę, na etat, w oparciu o umowę o dzieło czy b2b.
Kompetencje to pieniądz!
By zacząć pracę jako asystentka online, nie potrzebujesz wiele. Wystarczy dostęp do internetu, kilka kompetencji klasycznych sekretarek i umiejętność obsługi komputera. Nie oznacza to jednak, że wszystko będzie proste. Jak w niemal każdej profesji, liczą się talent oraz ponadprzeciętne umiejętności. Jakie są cechy dobrej asystentki? Jeśli posiadasz te atuty, masz potencjał, by mierzyć wysoko:
- jesteś osobą empatyczną, otwartą i potrafisz wykorzystać to na korzyść klienta,
- znakomicie odnajdujesz się w sprawach biznesowych i marketingowych,
- potrafisz prowadzić media społecznościowe i „czujesz” ich klimat,
- mówisz płynnie w więcej niż jednym języku,
- multitasking oraz analiza danych nie mają przed Tobą tajemnic.
Dobrym pomysłem na zdobycie dodatkowych umiejętności jest wzięcie udziału w odpowiednich szkoleniach. Do każdej funkcji wykonywanej przez wirtualne asystentki możesz dobrać jakiś rodzaj kursu. Aby wybrać mądrze, odszukaj odpowiednią kategorię z akapitu rozpoczynającego się od „Czym zajmuje się wirtualna asystentka?”. Następnie zdecyduj, która dokładnie umiejętność Cię interesuje. Z tą wiedzą z łatwością dobierzesz odpowiednie kursy.
Wiesz już, że chcesz zostać wirtualną asystentką. Od czego zacząć?
Pierwsze kroki bywają trudne. Jak zacząć? Przede wszystkim nie rezygnuj jeszcze ze swojej pracy! Zanim to zrobisz, przyda Ci się trochę doświadczenia. Zadbaj o profesjonalny wizerunek. Wyczyść swoje profile w mediach społecznościowych ze wszystkiego, co może okazać się kompromitujące. Umieść aktualne i stosowne zdjęcia. Jeśli jeszcze nie masz tam konta, przydatne będą: Facebook, Twitter, LinkedIn oraz wszelkie portale bezpośrednio związane z pracą dla twojego klienta. Poznaj podstawy pakietu Microsoft Office. Poszukaj pierwszych zleceń, na początek może być to nawet staż płatny tylko symbolicznie, ale pozwalający zdobyć cenne kontakty i pierwsze szlify. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na grupach dla wirtualnych asystentek.
Znasz już pierwsze wskazówki. Jeśli interesuje Cię zawód wirtualnej asystentki, nie zastanawiaj się długo. Spróbuj! Globalizacja oraz rozwój kultury zdalnej pracy sprawią, że ta profesja będzie ciągle aktualna i coraz popularniejsza. Masz jakieś pytania dotyczące pracy asystentki online? Zadaj je w komentarzu lub odezwij się do mnie mailowo – adres znajdziesz w zakładce Kontakt. Do zobaczenia w wirtualnym biurze!